
Čo je canisterapia?
Canis je pes a terapia je liečba. Canisterapie je teda liečenie pomocou psa.
Liečebné účinky zvierat sú dokázané mnohými štúdiami. Najznámejšou formou tejto tzv. animoterapie (liečby za pomoci zvierat) je hypoterapia, kedy sa používajú kone.
Canisterapia môže byť špecifická, kedy sú určené presné postupy, alebo nešpecifická, ktorú pozná a používa každý chovateľ psa. Pes má vyššiu telesnú teplotu ako človek, zatiaľ čo u človeka je normálna telesná teplota 37 stupňov Celzia, u psov je to 39. Takže keď sa pritúlite k svojmu chlpatému termoforu, príjemne vás zohreje (niektoré rasy psov boli presne na tento účel šľachtené), zároveň je zmerané, že hladenie príjemnej teplej huňatej psej srsti spustí vyplavovanie endorfínov a to nie u psa, ale človeka (preto ich volám moje chlpaté antidepresívum). Samozrejme, ak máte psíka doma, pridá sa každodenná starostlivosť, kedy je na vás psík úplne odkázaný, čo núti ľudí k väčšej starostlivosti, zodpovednosti, socializácii atď.
Keď sa rozprávame o nešpecifickej canisterapii, rozumie sa pod ňou kontakt pacienta s terapeutickým psom. Tým pacientom môže byť starý človek, chorí ľudia aj deti. Alebo "len" osamelí ľudia, vtedy sa príde s terapeutickým psom za takýmto človekom, a ten ho môže venčiť, hladkať, hrať sa s ním alebo s ním stráviť nejaký spoločný čas. Terapeutickým psom je každý vychovaný, poslušný pes. Nie je určené ani plemeno ani pohlavie. Jediné, čo sa musí dodržať je, aby tak ako pri liekoch, bol zvolený vhodný terapeut (pes) pre konkrétneho pacienta (človeka).