Filetové háčkovanie

22.11.2022

Táto technika háčkovania funguje ako písanie na stroji, kedy idete zospodu schémy riadok po riadku a jednoduchým postupom plný/prázdny štvorček vytvárate vzory.

Pri týchto jednoduchých schémach si vystačíte so základnými prvkami háčkovania. 

Plný štvorček reprezentuje 3 dlhé stĺpiky

Prázdny štvorček pozostáva z 1 dlhého stĺpika a 2 retiazkových očiek

a Veľký štvorec je dvojriadkový, kedy v prvom riadku spravíte cez 2 štvorčeky 1 dlhý stĺpik, 3 retiazkové oká, krátky stĺpik, 3 retiazkové oká a 1 dlhý stĺpik a v druhom riadku robíte 1 dlhý stĺpik, 5 retiazkových očiek a dlhý stĺpik (viď nákres)

Pri technike filetového alebo vlastne riadkového/plátkového háčkovania musíte pridať  1 dlhý stĺpik, takže ak máte spraviť 4 plné štvorčeky, spravíte 4*3 dlhé stĺpiky +1 = 13 DS, ak sú v schéme 3 plné štvorčeky, tak potrebujete spraviť 3*3 + 1= 10 DS.

TIP: Na označenie riadku, ktorý práve robíte je šikovné použiť pásik papiera, ktorý si postupne posúvate. Odporúčam posunúť ho o kúsok vyššie, aby ste videli aj časť nasledujúceho riadku. Pri takto ohraničenej rovnomernej schéme to nie je až také dôležité, ale ak by ste chceli robiť vzory oválne, guľaté alebo s nerovnomernými okrajmi, je dobré vidieť čo nasleduje, lebo technika filetového háčkovania má možnosť pridávania/uberania štvorčekov na konci/začiatku riadku.


Schéma má v prvom riadku 20 plných štvorčekov, čo znamená, že prvý riadok obsahuje 20*3+1 dlhých stĺpikov (DS). Začneme preto retiazkou zo 60 retiazkových očiek (RO). Spravíme ďalšie 3 RO (miesto 1 DS) a pokračujeme tak, že do každého očka retiazky spravíme DS.

Prvý riadok (keď retiazku považujeme za nultý riadok) bude mať 61 DS (prvý stĺpik riadku budú po každé 3 retiazkové oká).

Schéma sa "číta" tak, že každý nepárny riadok sa háčkuje zľava doprava a každý párny sprava doľava. Ja si často kreslím šípky, aby som sa pri tom nestratila.

Video návod vám ukáže, ako spraviť prvé riadky. Ak potrebujete ešte zjednodušiť tento nákres, môžete nahradiť veľké štvorce 4 malými prázdnymi štvorčekmi (2 v prvom riadku a 2 v druhom). Takto vám vznikne sieť tvorená len plnými a prázdnymi štvorčekmi.


Ak túto techniku nepoznáte, skúste ju, dajú sa ňou vytvárať nádherné designy. Pri použitý štvorčekového papiera si ľahko vytvoríte vlastné schémy. Skúšajte, háčkujte, túto techniku viete využiť na háčkovanie dečiek, záclon, obrusov, svetrov, šálov, obrúb... kreativite sa medze nekladú. 

TIP: Milovníkom Minecraftu takto viete vytvoriť "štvorčekové" dekorácie :)



OZ Save Ourselves Slovakia - S.O.S.
Všetky práva vyhradené 2021
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky